TÜRKFENCİ
Hoşgeldin!!
Kaydını hemen yap ki sitemiz büyüsün, daha yararlı olsun..!


Bilimde ve İlimde Türkiyeyi En Üst Seviyeye Ulaştırmak İçin TÜRKFENCİ'yi seçin
 
AnasayfakapıGaleriSSSAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 BATI ETKİSİNDE TÜRK EDEBİYATI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sultanhamit

avatar

Mesaj Sayısı : 8
Puan : 3770
Özel puan : 0
Kayıt tarihi : 24/09/08

MesajKonu: BATI ETKİSİNDE TÜRK EDEBİYATI   Çarş. Eyl. 24, 2008 11:07 pm

BATI ETKİSİNDE TÜRK EDEBİYATI

1850 yıllarından günümüze kadar sürer. Amacı, metot bakımından Batılı, öz ve ruh bakımından milli bir edebiyat yaratmaktır. Türk toplumundaki esaslı değişmeleri, fikir ve yenilik hare-ketlerini yansıtır. Üç döneme ayrılır. :
s1.Tanzimat Edebiyatı: 1860’ta tercüman-ı ahval gazetesinin yayımlanmasıyla başlar, 1896’ya kadar sürer. Sarsıntılar geçiren Osmanlı İmp. Bu durumunu kurtarmak için, ordudan başla-yarak ıslahat ve devrim hareketlerine girişiyordu . 3. Selim, 2. Mahmut, Abdülmecit dönemleri böyle geçmiştir.
Bu ortamda Batıcı ve yenilikçi olan şair ve yazarlar, sanatlarını toplum için kullandılar. Fransız kültürüyle kültürüyle yetişmiş, romantik ve ülkücüydüler. Divan şiirini yıkmaya çalıştılar. Çok yönlüydüler: şair, romancı, tiyatro yazarı vb. Sanattan çok, fikir ve ülkü peşindedirler; zulme, haksızlığa karşı savaş açarlar. Vatan, millet, hürriyet, adalet, meşrutiyet kavramlarını heyecanla savunurlar. Daha geniş kitlelere seslenebilmek için, dilde sadelik yanlısıdırlar. Hemen hepsi politikacı ve mücadele adamıdırlar. Tanzimat ikinci döneminde Realsizimin etkisi görülür. Şiirde konu birliğini sağladılar. Aruzla yazdılar. Düzyazı dilini şiire uyguladılar. Roman, hikâye, makale gibi türler, edebiyatımıza bu dönemde girdi. İlk Tanzimatçılar, Divan şiirinin nazım biçimlerini kullandılar.
1.Dönemin Önemli Temsilcileri:

Şinasi: Gazeteci, şair ve yazardır. Tercüman-Ahval(1860),Tavır-i Efkâr (1862) gazetelerini çıkardı. Fikir adamıdır. Eserleri: Şair Evlenmesi(ilk tiyatro),Şiir çevirileri, Türk Atasözleri, Seçme Şiirler...
Namık Kemal: Gür sesli vatan şairi, dava ve sanat adamıdır. Zulme ve keyfi idareye başkaldırdı. Şiirlerinde vatan, millet, hürriyet... Ülkülerini aşılamıştır.
Eserleri: Şiirler, Tiyatroları: Vatan Yahut Silistre, Gülnihal, Akif Bey, Kara Bela, Zavallı Çocuk, Romanları: İntibah, Cezmi,Biyografileri:Dev-i İstila ,Kanişe,Eleştiri: Tahribi-i Harabat,Takip.

Ziya Paşa: Tanzimatçılar içinde eskiye en fazla bağlı kalanlardandır. Şiirlerinde öğütler, felsefi temalar görülür.
Eserleri: Divan, Terkib-i Bend, Zafername(hiciv), Harabat(şiir antolojisi), Veraset Mektupları(Makale).

Ahmet Mithat Efendi: İlgi çekici, eğlendirici roman ve hikâyeler yazdı. Eserleri 200’ün üze-rindedir, halkı aydınlatmıştır. Dili sadedir.
Eserleri: Letaif-i Rivayet(28 hikâye) , Romanları: Hasan Mellah, Felatun Beyle Rakım Efen-di, Henüz 17 Yaşında, Yeniçeriler, Karnaval...

Ahmet Vefik Paşa: Milliyetçilik ve Türkçülük akımlarının ilk büyük temsilicisidir. Moliere komedilerinden yaptığı 16 çeviri ve uyarlamayla, Türk tiyatrosuna önemli hizmetler etti.
Eserleri: Lehçe-i Osmanî, Şecere-i Türk, Moliere’den Zor Nikâh, Merakî, Azarya, Zoraki Ta-kip...

2.Dönemin Önemli Temsilcileri:

Recai zade Mahmut Ekrem: Edebiyat kuramcısı ve şiir eleştirmenidir. Romancı ve şairdir.
Eserleri: Araba Sevdası(ilk gerçekçi roman), Çok Bilen Çok Yanılır(tiyatro) Zemzeme I-II-III(şiir)...
Sami paşazade Sezai: Roman ve hikâyecidir. Gündelik, gerçekçi hayatı vermiştir.
Eserleri: Sergüzeşt, Küçük Şeyler(ilk edebi romandır).

Şemsettin Sami: Türk edebiyatında ilk romanı yazdı. Taaşşuk-i Talat ve Fitnat. Sözlük ve ansiklopedi çalışmaları yaptı. Orhun yazıtlarını Türkçeye çevirdi.
Eserleri: Kemusül Alam, Kamus-i Türkiçeye çeviri: Sefiller.

2- Servet-i Fünun Edebiyatı:

Servet-i Fünun edebiyat dergisinin çıkışı (1896) ve kapanışı (1901) arasında sürdü. II. Ab-dülhamit’in hiçbir özgürlük tanımayan yönetimi nedeniyle, sosyal konulara eğilememişlerdir; “Sa-nat için Sanat” ilkesine bağlı kalmışlardır. Süslü, seçkin insanların zevklerini okşayan bir üslupları vardır.
Bilhassa Fransız edebiyatında, çağdışı olan Sembolizm, Parnasizm’le ilgilenmişlerdir. Os-manlı İmp.’nun çöküntüsü, halkın cahilliği, ümitsizlik, baskı, sansür ve sürgünler yüzünden; içe dönük yılgın ve hasta bir edebiyat olmuştur.
Bu dönemde kuralsız nazım biçimleri benimsenmiştir. Ayrıca Batı’dan sone ve terzarime gibi nazım biçimleri getirilmiştir. Ölçü aruzdur.
Bu edebiyatta roman ve hikâye, şiirden daha güçlüdür. Olayların çevresi İstanbul’dur. Fran-sız realist ve natüralistleri örnek tutulmuştur.
Konu bütünlüğüne önem verilmiştir. Bazen bir cümle üç-beş dizeye yayılarak, nazım nesre yakınlaştırılmıştır. Temalar, hayal-hakikat çarpışmasıdır; maddilik-manevilik çekişmesi, yalnızlık, tabiata ve sessizliğe sığınmak, “hüzün ve acıdır”.

Önemli Temsilcileri

Tevfik Fikret: Bireyci duyguları, tabiatı, yaşanmış hayat sahnelerini işleyen romantik-lirik şi-irler yazdı.1901’den sonra sosyal şiirler yazarak didaktik-lirik oldu. Nazmı nesre yaklaştırdı.
Eserleri: Rübab-ı Şikeste, Haluk’un Defteri Şermin.

Cenap Şehabettin: Yeniliklerde öncüdür. Parnasizmden biçim güzelliği Sembolizmden kapalı şiir zevkini aldı.
Eserleri: evrak-ı Eyyam, Nesr-i Harb, Nesr-i Sulh.

Halit Ziya Uşaklıgil: Türk edebiyatının ilk büyük romancısıdır. Romanlarının konusu çoğun-lukla aydın, zengin çevreden seçilmiştir. Hikâyelerinde halk tabakalarına inmiştir.
Eserleri: Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar, Hikaye: İhtiyar Dost, Kadın Peçesi...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
BATI ETKİSİNDE TÜRK EDEBİYATI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRKFENCİ :: okula yönelik :: ödevler-
Buraya geçin: