TÜRKFENCİ
Hoşgeldin!!
Kaydını hemen yap ki sitemiz büyüsün, daha yararlı olsun..!


Bilimde ve İlimde Türkiyeyi En Üst Seviyeye Ulaştırmak İçin TÜRKFENCİ'yi seçin
 
AnasayfakapıGaleriSSSAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 aselsan a.ş.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
BilgeTürk
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 233
Yaş : 25
Nerden : erzurum fen den
Puan : 4211
Özel puan : 0
Kayıt tarihi : 23/09/08

MesajKonu: aselsan a.ş.   Salı Ara. 16, 2008 12:21 amASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET1980 yılında yurt dışından lisans alarak ilk taktik telsizini üreten ASELSAN, günümüzde, Kara, Hava, Deniz ve Uzay platformlarında yüksek teknolojili sistem çözümleri geliştiren Türkiye’nin lider Savunma Sanayi kuruluşu olmuştur. En modern teknolojilerle donanmış ürün, sistem ve projeler bugün ASELSAN ürün yelpazesinde yer almaktadır. Kurulduğu ilk günden itibaren Ar-Ge faaliyetlerine ve teknoloji kazanımına büyük önem veren ASELSAN, uluslararası ortak projelerde yer alarak dünya pazarlarında daha büyük paya sahip olma hedefine yönelik çabalarını artırarak sürdürmektedir. 2006 yılında da, yoğun teslimat faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmiş; araştırma-geliştirme, üretim, entegrasyon ve entegre lojistik destek çalışmaları verimli ve etkin biçimde sürdürülmüştür. ASELSAN, 2006 yılında 489 Milyon YTL (341 Milyon ABD Doları) tutarında net satış gerçekleştirmiştir. 2006 yılında %14 oranında artan net satışların, 13,1 Milyon YTL’lık (9,1 Milyon ABD Doları) kısmı ihracat, 475,9 Milyon YTL’lık (331,9 Milyon ABD Doları) kısmı yurtiçi satış gelirlerinden oluşmaktadır. 2006 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’nın Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşmesi alanındaki ihtiyacını karşılamak üzere JEMUS-Jandarma Entegre Muhabere Sistemi için 113 Milyon ABD Doları; 2nci Ordu K.lığı Yeni Nesil TASMUS-Taktik Saha Muhabere Sistemi için 55 Milyon Euro, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Hedefleme Podu Geliştirme ve Entegrasyon Projesi için 51 Milyon ABD Doları tutarlarındaki sözleşmeler, imzalanan önemli projelerden bazılarıdır. ASELSAN’ın T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü ‘Akıllı Ulaştırma Sistemleri’ alanındaki faaliyetleri yurt sathına yayılmıştır. Umman Karayolları projesinin kazanılması ile Otoyol Trafik Sistemleri alanında bir ilk daha gerçekleştirilmiş; 1,5 Milyon ABD Doları tutarında iki ayrı sözleşme imzalanmıştır. Uruguay Silahlı Kuvvetleri’ne 9600 serisi taktik telsiz satışı ile Güney Amerika pazarına adım atılmış; 2,8 Milyon ABD Doları tutarında sözleşme imzalanmıştır. ASELSAN özgün ürünlerinden APCO profesyonel telsizleri ile ilgili olarak imzalanan sözleşme ile bu telsizlerin ABD’ye ilk ihracatı gerçekleştirilmiştir. Sea Hawk Helikopter Projesi kapsamında Sikorsky/ABD firması ile aviyonik cihazlarımızın satışına ilişkin olarak 45,6 Milyon ABD Doları tutarında sözleşme yapılmış, MELTEM-III projesinde daha önce yapılan sözleşme kapsamında Thales/Fransa firmasından 20,3 Milyon ABD Doları ek sipariş alınmıştır.

2006 yılı içerisinde, teknolojinin hızlı ve sürekli değişimine paralel olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda; eldeki kaynaklardan etkin ve verimli şekilde yararlanabilmek maksadıyla, yeniden yapılandırma faaliyetlerine devam edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri haricinde tüm kamu kuruluşlarına telsiz satışları, bayi satışları ve bakım-onarım hizmetleri ve sivil ürünlerin satışını gerçekleştirmek üzere sermayesinin %95’i ASELSAN’a ait olan AselsanNET Haberleşme Sistemleri İşletmeciliği Ltd. Şti. kurulmuştur. Ürünlerindeki yerli katkı payını artırmayı ve ülke sanayine entegre bir yapı oluşturmayı öncelikli hedeflerinden biri olarak belirleyen ASELSAN, 2006 yılı içerisinde büyük çoğunluğu KOBİ nitelikli yerli alt yüklenici firmalarla 100 Milyon ABD Dolarının üzerinde sözleşme yapmıştır. Her yıl, cirosunun ortalama %7’sini Ar-Ge harcamalarına tahsis eden ASELSAN, ODTÜ-Teknokent’teki yerleşkesinde muhtelif projelere ilişkin tasarım ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. ASELSAN, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, yaptığı 58 proje başvurusunun tamamında TUBİTAK teşviklerinden faydalanılmıştır. ASELSAN, 1995-2006 yılları arasında TÜBİTAK tarafından verilen toplam Ar-Ge teşvik tutarının % 13’ünü alarak Ar-Ge teşviklerinden en çok yararlanan ve 2006 yılında TÜBİTAK tarafından verilen teşvik tutarının %20’sini alarak 2006 yılı içinde en fazla pay alan Savunma Sanayi Kuruluşu olmuştur.

ASELSAN tarafından tasarlanıp geliştirilen ‘Stabilize Makinalı Tüfek Platformu’nun (STAMP)’ Türkiye Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından 2006 yılı ‘Yenilikçi Ürün Başarı Ödülüne’ layık görülmesi Ar-Ge çalışmalarımız konusunda bizi teşvik etmiş, ‘Teknoloji hayallerimizi gerçeğe dönüştürme’ inancımızı pekiştirmiştir. Ayrıca, ASELSAN, ISO-14001 Çevre Yönetimi Kalite Belgesi almıştır. ASELSAN yalnızca ulusal değerlerimizi korumakla kalmayıp, işbirliği yaptığı, dost ve müttefik ülkelerle ilişkilerimizin güçlendirilmesi yönünde yoğun gayret sarfetmektedir. Bu yönde sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında Pakistan ile süregelen işbirliğimizin ve iyi ilişkilerimizin sembolü olarak, iki ulus arasındaki kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesi maksadıyla Pakistan’ın kuzey batı hudut bölgesindeki Abbotabad şehrinde depremde yıkılan bir ilköğretim okulunun ASELSAN tarafından yeniden inşa edilerek Pakistan’a teslimi kısa vade hedeflerimiz arasındadır. Ulusal ve uluslararası boyutta üstlendiği dev projeler ile başarı grafiğini her geçen gün biraz daha yükselten ASELSAN dünya ölçeğinde rekabet edebilirliğini kanıtlamanın haklı gururu içerisindedir ve Dünyanın önde gelen Savunma Sanayi Kuruluşları arasında yerini alma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://turkfenci.5forum.net
 
aselsan a.ş.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRKFENCİ :: sosyal :: tsk güçlendirme vakfı-
Buraya geçin: